Obec Smrdáky

 

Smrdáky sú obec na Slovensku v okrese Senica.

Poloha

Obec leží na západnom Slovensku v Záhorskej nížine, na úpätí Bielych Karpát, v nadmorskej výške 241 m n. m., v doline otvorenej na juh, ktorú na severozápade i severovýchode lemujú pahorky s ovocnými sadmi. Od okresného mesta Senica je obec vzdialená 7 km a od hlavného mesta Bratislavy asi 80 km.

Dejiny

História obce je nerozlučne spätá s liečivými prameňmi nachádzajúcimi sa na jej území, ktoré ju urobili všeobecne známou, nielen na území Slovenska. Vznik názvu Smrdáky je zaujímavý. Podľa historických dokumentov sa osada kedysi volala po slovensky Nová Ves (Villa Nova). Terajšie meno dostala od zapáchajúcich minerálnych prameňov. Keď sa roľníci z príležitosti výročia jarmokov schádzali v susedných mestách, tých, čo prišli z Novej Vsi prezývali „Smrdáci“. Toto meno sa potom tak vžilo, že nahradilo predošlé meno osady.

V obci je rímskokatolícky kostol sv. Martina z Tours z roku 1680 a kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1831.

Kúpele

Prvý kúpeľný dom v Smrdákoch postavil majiteľ pozemkov v okolí prameňov, nitriansky podžupan Jozef Vietoris, v rokoch l832-33. K tomuto obdobiu sa datujú aj novodobé dejiny kúpeľov. Neskôr, v roku 1839 tiež zásluhou majiteľa J. Vietorisa, bola postavená impozantná budova kaštieľa pre jeho rodinu a vzácnych hostí. Po niekoľkých prestavbách slúži dodnes. Svojim klasicistickým portálom sa stal kaštieľ symbolom kúpeľov.

Jozef Vietoris sa staral aj o vybudovanie príjemného kúpeľného prostredia. Odvodnením močiara získal priestor pre park, do ktorého vysádzal vzácne dreviny. Kúpeľný park má dnes rozlohu 16 ha a je obľúbeným oddychovým miestom kúpeľných hostí.

Liečenie chorôb

Ich špecializáciou je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím jedinečného prírodného bohatstva - sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.

Osobitné postavenie a význam medzi slovenskými kúpeľmi dáva Smrdákom ich chloridovo-hydrouhličitanová, vápenatá, sírna, hypotonická liečivá minerálna voda. Jej najúčinnejšou zložkou je aktívna dvojmocná síra, obsiahnutá vo vode vo forme voľného a viazaného sírovodíka. Práve pre mimoriadne vysoký obsah sírovodíka (vyše 400 mg v litri) sa minerálna voda v Smrdákoch považuje za najkoncentrovanejšiu sírnu vodu na území Slovenska a strednej Európy. Z balneologického hľadiska má význam aj výskyt liečivého sírneho bahna, vyznačujúceho sa jemnou štruktúrou a bohatou presýtenosťou sírnou minerálnou vodou.

 

 

Kultúrne pamiatky

 

Kostol svätého Martina Tourského

Kostol bol v minulosti dominantnou stavbou Smrdákov. Prečkal dlhé desaťročia i stáročia. Monografia nitrianskej župy o ňom uvádza, že je veľmi starý, ale čas jeho postavenia nie je známy.

V roku 1900 bol kostol obnovený a bola tiež nadstavená veža. V roku 1928 bola vykonaná veľká oprava kostola a bol vymenený starý oltár za nový. Tento zhotovil Ferdinand Prinoth Bildhauer z Gródenu v Tirolsku. V roku 1929 bol postavený pomník padlých z 1. svetovej vojny. V roku 1938 boli vysadené lipy. V roku 1939 sa zriadil park okolo kostola a ohrada.

Kostol svätého Martina Tourského
Interiér kostola

interiér kostola Smrdáky

 

Zvony

V súčasnosti je kostolná veža osadená dvomi zvonmi. Veľký zvon "Mária" má po vonkajšom obvode nápis "Nech chvála tvoja neustáva z úst ľudí, Mária", z milodarov veriacich Smrdáckých som povstal v roku 1923.

Malý zvon "Martin" má takýto text po vonkajšom obvode: "Mňa ešte len katechumen, mňa týmto rúchom odieľ, Z milodarov veriacich Smrdáckých som povstal v roku 1923".

Oba zvony, bohato zdobené ornamentami na vonkajšej strane v dolnej i hornej časti uliali bratia Fischerovci z Trnavy.

Organ

Ide o vzácny exemplár, vyhotovený majstrom Martinom Šaškom v roku 1862. Organ je odborníkmi hodnotený ako pekný a zvučný pozitív. Má nasledovnú dispozíciu: Principál štvorstupňový s nahradeným prospektom (1920). Druhá oktáva dvojstopová, najväčšia píšťala vydáva o oktávu vyšší tón. Tretia mixtúra trojradová, najväčšia píšťala 1 1 stopy.

dom smútku a za ním cintorín

Štvrtý kamzičí roh je štvorstopový. Piaty kryt je drevený, osem stopový. Salicionál je osem stopový, má prívesný pedál, klávesnica má rozsah veľké až malé C, k organu pripojená v roku 1897 bez vlastných registrov.

Príkostolný cintorín

Pravdepodobne existoval a bol založený pri výstavbe kostola po roku 1680. Na mieste terajšieho cintorína severne nad kostolom sa začalo pochovávať medzi rokmi 1828 až 1830. Je možné, že jedným z dôvodov preloženia boli snahy šľachtica Jozefa Vietorisa založiť kúpele a s tým súvisiaci rast obce. Existenciu pohrebiska okolo kostola dokázali nálezy hrobov pri výstavbe oplotenia kostola zo strany od cesty. Cintorín bol i v minulosti ohradený, aby sa predišlo zneucteniu, napríklad pasením dobytka.Súsošie Svätej Trojice

Súsošie Svätej Trojice

"Na večnú slávu a pamiatku dali zhotoviť a financovali sochu Svätej Trojice Matias Kuba a jeho manželka Mária, miestni cirkevníci, v roku 1927". Zo zápisníka výborových zasadnutí obce Smrdáky zo dňa 24. augusta 1928 sa dozvedáme, že výbor sa uzniesol na darovaní pozemku pre súsošie Svätej Trojice vo výmere 1,5 siahy.

Kaplnka svätého Jána Nepomuckého

Do dnešných čias zachovaná sakrálna stavba, nachádzajúca sa severne nad obcou, bola postavená v roku 1831 na novozaloženom cintoríne. V priebehu histórie nie je jedinou kaplnkou tohto mena v Smrdákoch. Kaplnky sv. Jána nepomuckého v Smrdákoch boli najmenej tri, vrátane terajšej. Tie predošlé, o ktorých vieme kde boli postavené, už neexistujú. Mohli byť postavené mimo obec v blízkosti kostola, veľmi pravdepodobne po pravej strane Drínovského potoka, v jeho tesnej blízkosti.

V auguste 1990 vypracovala PhDr. Ingrid Gajdošová z Krajského ústavu štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Bratislava, stredisko Trenčín pamiatkový zámer na reštaurovanie oltára sv. Jána Nepomuckého v kaplnke rovnakého mena v Smrdákoch: Oltár predstavuje barokový typ oltárna drevená architektúra pochádza z prvej polovice 18. storočia s pôvodnými plastikami v štítovom nástavci a novšou plastikou sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia. Okrem plastiky sv Jána Nepomuckého v nike v kanonickom rúchu a barete na retábulu oltára je vpravo plastika sv. Jána Krstiteľa a vľavo sv. Jozefa, ďalej plastika sv.  Barbory. Táto je poškodená, umiestnená vpravo: predstavuje postavu kľačiacu na ľavom kolene, v pohybe natočenom doprava. Ďalšou je plastika sv. Kataríny Alexandrijskej, znázorňujúca kľačiacu postavu na oboch nohách, s ľavou rukou v patetickom geste na hrudi, umiestnená vľavo. Reliéf Panny Márie, na ktorom je zobrazená ako prostovlasá bosá dievčina kľačiaca na oblaku, je v štítovom nástavci s dvomi anjelskými hlavičkami. Uvedené plastiky sú zhotovené z dreva, polychrómované, čiastočne pozlátené.

Súsošie svätého Floriána, Vendelína a Rozálie

Súsošie je situované na námestí Smrdák, v minulosti nazývanom "štácia". Samotné súsošie má trojuholníkový pôdorys a svätí sú obrátení tvárou do troch rôznych smerov. Súsošie pôvodne nestálo na tomto mieste, ale bolo sem preložené v súvislosti s výstavbou a úpravou cesty v roku 1956. Rok vzniku nepoznáme, v cirkevných záznamoch sa uvádza, že v roku 1887 už existovalo.

Súsošie svätého Floriána, Vendelína a Rozálie

Súsošie svätého Floriána, Vendelína a Rozálie

 

 

História Smrdák

 

Prvá písomná zmienka

Je nesporné, že majer Zmerdeche bol založený za panovania kráľa a cisára Žigmunda luxemburského (1387 –1437), ako o tom svedčí prvá písomná zmienka pravdepodobne v rozpätí rokov 1423 – 1435. Z obdobia panovania kráľa Žigmunda sa zachovalo viacero písomných prameňov. Kráľ Žigmund udeľoval oddaným a verným šľachticom veľa majetkov. V roku 1392 donáciou tak získal Ctibor zo Ctiboríc 15 hradov, 175 miest a obcí, medzi nimi aj susedný Koválov. O dva roky neskoršie Čáčov, Rybky, Častkov, Koválovec. Obec Smrdáky však v donačnej listine nefiguruje. Po jeho smrti majetok zdedil syn Ctibor II. Ani pri tejto príležitosti pramene neuvádzajú majer Zmerdeche. Po smrti Ctibora II. Majetok pripadol kráľovi. V jeho držbe bol pomerne dlho a v roku 1436 kráľ Žigmund daroval hrad Čachtice a k nemu prislúchajúce obce Michalovi Országhovi z Guthi, vtedajšiemu pokladníkovi a neskôr palatínovi. Z uvedeného sa možno domnievať, že k založeniu majera Zmerdeche prišlo na podnet Ctibora II., alebo kráľových úradníkov, alebo na podnet nového majiteľa čachtického hradu pána Michala Országha z Guthi.

Aby sme sa aspoň čiastočne priblížili k uvedeným trom podnetom, ozrejmime si dobu, v ktorej majer vznikol. Za tým účelom sa treba vrátiť pár desaťročí dozadu. Roky druhej polovice 14. storočia sú charakteristické tým, že Slovensko prežíva vcelku pokojné obdobie svojho vývinu. Prejavilo sa to na celkovom hospodárskom postupe a rozmachu, čo sa vlastne za dlhé stáročia po tejto dobe len málokrát opakovalo.

V roku 1392 už bol založený Koválov, o dva roky existuje prvá písomná zmienka o Rybkách a Čáčove ako majetku hradu Branč. Do tejto chotárnej medzery bol pred rokom alebo okolo roku 1436 vklinený majer s názvom Zmerdeche. Zaujímavé je, že Zmerdech prináležali čachtickému panstvu, i keď obe susedné obce brančskému panstvu, teda k zemepisne spádovému blízkemu hradu Branč. Dá sa predpokladať, že došlo k dohode medzi zemepánmi hradu Branč a Čachtice.

Z rokov 1392 a 1394, teda rokov panovania kráľa a neskoršieho cisára Žigmunda Luxemburského, máme písomné zmienky o 30 obciach na Záhorí, okrem iného o susedných obciach Koválov, Čáčov, Oreské, Rybky.

Donácie z prvej polovice 15. storočia prinášajú poznatky aj o menších sídlištných útvaroch ako obec, o kopaniciach a majeroch. Tu sa môžeme zastaviť a uviesť prvú písomnú zmienku o majeri Zmerdeche.

Kráľ Žigmund Luxemburský v roku 1436 v listine píše: „ oznamujeme, že sme poverili Mikuláša Zaasa uviesť veľkomožného pána Michala Országha, syna nebohého Gašpara, hlavného správcu našej pokladne do držby dvoch hradných panstiev: Čachtice a Dobrá Voda ležiacich v Nitrianskej stolici, ktoré predtým vlastnil Ctibor zo Ctiboríc a Beckova, ktorý zomrel bez potomkov a preto, podľa starých obyčajov, prešli tieto majetky do našich kráľovských rúk so všetkými príslušenstvami, teda obcami a mestami, spolu s patronátnym právom ich kostolov, aby tieto pridelili pánovi Michalovi Országhovi.“

V ďalšom texte je vymenované príslušenstvo k hradnému panstvu Čachtice s metečkom Čachtice, mestečkom Vrbové a 12 obcami. Potom sú vymenované majere Rwdine (?), Schyepa (?), Zmerdeche, Myawa a Neomín (?), ležiace v nitrianskej stolici, patriace k hradnému panstvu Čachtice. Ďalej sú uvedené hradné panstvo Dobrá Voda, mestečko Chtelnica (Wytencia) a ďalšie štyri obce.

Donačná listina cisára Žigmunda z roku 1436 je uložená v Krajinskom archíve v Budapešti.

Názvy obce od najstarších čias

1436 Zmerdeche   1715 Szmrdák
1452 Smerdaki   1740 Smvrdak
1471 Szmrdaki   1770 Smrdak
1543 Smerdagi   1773 Smrdaky
1551 Zmerdak   1803 Szmerdák, Smrdák
1569 Szmerdák   1840 Budóskó
1617 Pagy Smrdak     1920 Smrdáky až dodnes

 

Kúpele Smrdáky

Prírodné liečebné kúpele Smrdáky sú známe jedinečným zložením prírodnej minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka. Patria medzi najúčinnejšie slovenské kúpele na liečbu neinfekčných kožných chorôb i ochorení pohybového aparátu.

Oblasť kúpeľov bola pred 25 miliónmi rokov zaliata morom, kde vznikali  biologické usadeniny, ktoré sa neskôr premenili na ložiská liečivej minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka.

Po roku 1952 boli navŕtané nové minerálne pramene (v súčasnosti sa využívajú dva)  a začala sa moderná éra kúpeľníctva v obci. Okrem ochorení pohybovej sústavy sa  začali liečiť s veľkám  úspechom aj ochorenia kože spôsobom balneo-fototerapie.

Kožné indikácie

  • Psoriasis vulgaris, generalisata
  • Dermatitits atopica
  • Eczema chronicum, professionale
  • Neurodermitis circumscripta
  • Pruritus, Prurigo
  • Ichtyosis
  • Sclerodermia circumscripta
  • Parapsoriasis
  • Acne vulgaris, indurata, conglobata
  • Rosacea
  • Dermatitis rosaceiformis
  • Stavy po popáleninách a obareninách

Pohybové indikácie

  • Arthritis psoriatica
  • Arthritis rheumatoides
  • Bechterevova choroba
  • Vertebropatie
  • Scoliosis
  • Artropatie
  • Coxarthrosis

Kotraindikácie

  • Astma bronchiale
  • Epilepsia
  • Gravidita
  • Závažné srdcovo cievne ochorenia
  • Malígne procesy
  • Infekčné ochorenia

Prírodná liečivá minerálna voda

Obsahuje 3400 mg minerálnych solí v 1 litri vody a z toho 680 mg tvorí sírovodík. Špecifickou vlastnosťou sírovodíka je jeho priame prenikanie cez kožu a priaznivý vplyv na zápalové a imunologické zmeny v organizme.

Sírovodíková minerálna voda sa na liečebné účely využíva vo forme vaňových kúpeľov. Balneoterapia (kúpeľná liečba) patrí k najstarším formám liečby. Pôsobí na ľudský organizmus svojimi chemickými i fyzikálnymi vlastnosťami (vztlak, teplo).

Sírne bahno

Je peloid vznikajúci pretekaním sírovodíkovej vody cez sprašové zeminy tejto oblasti. Vysoko účinné sírne peloidy sa používajú vo forme zábalov na kĺby a chrbticu.

Fototerapia (liečba svetlom)

Je dôležitou súčasťou liečby kožných ochorení uvedených v indikačnom zozname. Uskutočňuje sa prostredníctvom prírodného slnka alebo pomocou moderných žiaričov ultrafialového svetla (UVA a UVB).

Elektroterapia

Dôležitou súčasťou liečby ochorení pohybovej sústavy je použitie elektroterapeutických prístrojov, ktoré uvoľňujú bolestivo stiahnuté svaly.

Podporné metódy

Pri liečbe ochorení pohybovej sústavy ( kĺbov a chrbtice) sa využíva liečba teplom vo forme parafínových obkladov, solux(infračervené žiarenie), klasická ručná alebo podvodná masáž, vírivá kaskáda i perličkové kúpele. Taktiež sa odporúča individuálna alebo skupinová rehabilitácia a posilňovanie.

Pri kožných ochoreniach sa liečba dopĺňa špeciálnymi kozmetickými prípravkami – krémy, oleje, tinktúra a šampóny.

Ubytovanie

hotel CentralHotel  CENTRÁL ***

Hotel CENTRÁL sa nachádza pri vstupe do areálu kúpeľov. Je v ňom umiestnená centrálna recepcia, prijímacia kancelária kúpeľov, ordinácie lekárov, ošetrovňa, lekárska pohotovostná služba rehabilitačné oddelenie. Do budovy je zabezpečený bezbariérový vstup.

Hotel má prevažne dvojlôžkové izby, ktoré sú vybavené vlastnou kúpeľňou s vaňou, WC, káblovou televíziu, telefónom a chladničkou. Izby nemajú balkón.

Izby superior sú moderne zariadené jedno a dvojlôžkové izby vybavené kúpeľňou so sprchovacím kútom, WC, káblovou televíziou, rádiobudíkom, telefónom, prípojom na internet, chladničkou. Izby nemajú balkón.

V budove hotela Centrál sa nachádza espresso, kaviareň s tanečnou sálou, kinosála pre 200 návštevníkov, knižnica, spoločenská miestnosť, kozmetika, pedikúra, manikúra a kaderníctvo.

Na recepcii je možnosť zakúpenia darčekových a hygienických predmetov. Je tu požičovňa športových potrieb.

hotel VietorisHotel VIETORIS **

Hotel poskytuje ubytovanie v prevažne dvojlôžkových izbách a apartmánoch. Do budovy je zabezpečený bezbariérový vstup.

Izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou so sprchou, WC, káblovou televíziou, telefónom a chladničkou. Väčšina izieb má balkón.

Izby Superior sú moderne zrekonštruované dvojlôžkové izby vybavené kúpeľňou so sprchovacím kútom, WC, káblovou televíziou, rádiobudíkom, telefónom, prípojom na internet, chladničkou. Izby majú balkón.

V hoteli sa nachádza reštaurácia, ktorá slúži nielen kúpeľným hosťom ale aj širokej verejnosti, jedáleň pre pacientov a lobby bar s letnou terasou. Pod hotelom sa nachádzajú vykurované garáže.

hotel MoravaHotel MORAVA ***

Zrekonštruovaný Garni hotel má krásny výhľad na park a kúpeľný areál. Hotel disponuje jedno a dvojlôžkovými izbami a apartmánmi, ktoré sú vybavené vlastnou kúpeľňou so sprchou, WC, káblovou televíziou, rádiobudíkom, telefónom a chladničkou. Väčšina izieb má malý balkón. Do hotela je zabezpečený bezbariérový vstup.

Na prízemí hotela sa nachádza jedáleň s letnou terasou.

Parkovanie je možné pri hoteli Vietoris alebo Centrál vo vzdialenosti

50 – 100 metrov od hotela Morava.

Voľný čas

Park

Na ploche 16 hektárov sa rozprestiera kúpeľný park, do ktorého sú umiestnené jednotlivé kúpeľné budovy. Park vznikol vysušením močiarov. Je tu umiestnený najstarší kúpeľný hotel Mier. Nachádzajú sa tu domáce aj cudzokrajné listnaté a ihličnaté dreviny a kry a traviny v počte niekoľko desiatok druhov. Niektoré stromy majú vek okolo 100 a viac rokov.

Park so zdravou mikroklímou je vhodným miestom na oddych a relaxáciu či športové aktivity.

Park ako prirodzený ekologický biotop vyhľadáva drobná fauna a najmä spevavé vtáctvo.

Zábava

Vo voľnom čase si hostia môžu posedieť v kaviarňach, zatancovať si pri živej hudbe, navštíviť kino, požičať si videokazetu do spoločenskej miestnosti alebo knihu z knižnice.

Šport

Športovo orientovaní hostia majú k dispozícii kvalitné tenisové ihrisko s umelým povrchom, volejbalové ihrisko, stolný tenis, biliard. Relaxačné centrum so saunou a hydromasážnou vaňou, posilňovňou a telocvičnou, vhodnou na halové loptové hry a skupinový telocvik, prípadne rytmické cvičenia. Športové centrum je umiestnené v samostatnej budove a je dostupné širokej verejnosti.

Fitness-centrum vybavené posilovacím zariadením umožní precvičenie a formovanie tela v rámci aktívneho odpočinku, prípadne v rámci náročnejšieho športového tréningu.

Používanie sauny/suchý horúci vzduch/ s nasledujúcim rýchlym ochladením v studenej vode zvyšuje celkovú odolnosť organizmu.

Relaxačná hydromasážna vaňa s rôzne nastaviteľnými masážnymi tryskami umožní masáž celého tela.

V okolí sa nachádzajú pešie turistické i cyklistické trasy.

Okolie

Kúpele organizujú poznávacie výlety do blízkeho i vzdialenejšieho okolia.

V blízkosti kúpeľov sa nachádza okresné mesto Senica (8 km, nákupné centrá, múzeum, plaváreň), Kunovská priehrada (10 km, vodné športy), vinohradnícka Skalica (20 km), pútnické miesto Šaštín-Stráže (20 km), zrúcaniny hradu Branč (20 km), pamätník M. R. Štefánika na Bradle (25 km), zachovalý zámok s exponátmi Červený Kameň (30 km) a svetoznáme kúpele Piešťany (60 km).

Vzdialenejšie celodenné výlety majú cieľ v hlavnom meste SR v Bratislave (80 km, nákupné centrá, historické centrum, hrad, Dunaj), alebo sledujú trasu Malokarpatskej vínnej cesty (Modra 50 km, Pezinok 60 km).

Možné sú zahraničné zájazdy do Českej republiky, za hranicami je mesto Hodonín (20 km), centrum Moravy Brno (90 km) alebo do Rakúska a hlavného mesta Viedeň (150 km).

 

ZDROJ: www.obec-smrdaky.sk

Vyhľadávanie

 


 


Vitajte na oficiálnych stránkach Futbalového klubu Smrdáky. Na týchto stránkach môžete nájsť reportáže zápasov, nominácie na zápasy, víkendové programy, galériu, partnerov, súpisky hráčov, úspechy a ešte oveľa viac. Príjemné prezeranie našich stránok želá FK Smrdáky.

Odber noviniek

Prihláste sa k odberu noviniek:

24. kolo, II. trieda dospelí

FK SMRDÁKY
vs.
TJ Družstevník Hradište pod Vrátnom

31.05.2015 o 17:00

  Rozpis a výsledky zápasov   | Tabuľka

 

28. kolo, MO dorast

  FK SMRDÁKY U19  
vs.
TJ Družstevník Vrádište U19

30.05.2015 o 17:00

  Rozpis a výsledky zápasov   | Tabuľka

 

24. kolo, MO žiaci

  FK SMRDÁKY U15  
vs.
FK Borský Svätý Jur U15

31.05.2015 o 14:30

  Rozpis a výsledky zápasov   | Tabuľka